Dublin je z nějakého důvodu atraktivní město pro lidi, kteří chtějí začít nový život v zahraničí. Po pár týdnech marného hledání práce příjde reality check. Je tady masa lidí, kteří hledají práci stejně jako vy, konkurence je velká. Není problém mít 90 zájemců na jedno místo, a to i na místa, která vyžadují odbornou kvalifikaci.
Před pár lety tvořili většinu příchozích převážně lidé z polska, kteří jsou schopni dělat cokoli v jakýchkoli podmínkách. Dnes to jsou hlavně lidé ze španělska, indie, řecka. Z brazílie jsem tu potkal tady dost lidí, jsou tady lidi z celé zeměkoule.
Jak v Dublinu hledat práci
Klasická cesta – posílání životopisů
Ať už emailem, nebo přes linkedin. Hlavně si pohlídejte gramatiku v CV a cover letteru. Vzhledem k přetlaku zájemců na jakoukoli pozici, každý detail rozhoduje. U odbornějších pozic tuhle cestu doporučuji začít zkoušet už z ČR, stejně vám většinou nikdo neodpoví, a když náhodou někde zaujmete, skype inteview nebude problém.
Z osobní zkušenosti, jeden pohovor na čtrnáct poslaných CV. To vypadá ještě na dobrý poměr, ta špatná zpráva pro mě je, že tu víc pozic, na které se hodí můj profesní profil, není. Kromě fake viz. níže.
Takže začínám psát fiktivní životopis, kde se trochu degraduji, ať mám šanci získakt alespoň nějakou nekvalifikovanou práci za minimální mzdu.
Personální agentury
Mezi personálními agenturami v Dublinu je velká konkurence. Hodně inzerátů na internetu od personálních agentur je fake. Z agentury vám zavolají zpátky. První věc, kterou chtějí vědět je, kde jste byli už na pohovoru, tím se snaží zjistit, která firma nabírá lidi, komu můžou nabízet svoje personální služby. A nakonec vám řeknou “já tu teď žádnou pozici pro vás nemám, ale dám si vás do databáze”.
Nenechte se zaskočit tím, že personalisti to CV až tak moc detailně nečtou, a potom se vás ptají i na věci, které si tam můžou sami najít. Chce to pevný nervy.
Je tu i pár solidních agentur, je jich málo :).
Obcházení města a rozdávání CV
Vhodné zejména pro pozice jako číšník, shop assistant, deli assistant, kitchen porter. Někdo hold musí obskakovat všechny ty turisty. Tyhle pozice jsou asi dost opruz, ale co se dá dělat, jestli potřebujete práci, tak potřebujete práci. Téměř s jistotou si v Dublinu najdou práci lidé, jejichž profese nějak souvisí s turistickým ruchem.
Jestli ještě nemáte PPS number, tak docela často uslyšíte větu “You don’t have PPS number”. V Irsku je možné pracovat i bez PPS čísla, ale budete platit emergency tax, což je asi 50%. Až získáte PPS number, tak si můžete zažádat o vrácení emergency tax.
No ale proč je to takový problém bez PPS čísla najít práci tímhle způsobem, nemáte ani irský bankovní účet, znamená to práci navíc pro zaměstnavatele (napsat jeden dopis). A s dostatkem lidí na cokoli, musíte předvést něco extra impresivního i na tak stupidní práci jako deli asistant (to je člověk, co připravuje a prodává bagety), aby vás někdo uvažoval zaměstnat i bez PPS čísla.
PPS číslo získáte tak, že vám zaměstnavatel napíše dopis, že pro něj pracujete a tenhle dopis odnesete sem https://www.mywelfare.ie/Account/Login. Musíte se nejdřív zaregistrovat a zarezervovat si schůzku na úřadě.
Závěrem
Nejlepší hláška je, když se vás na pohovoru smrtelně vážně zeptají, proč chcete pracovat v call centru.
Dvakrát zvažte jestli chcete vyjet za prací do Irska na blind. Dublin je “total shithole”, to neřikám já, to říkají “local people”, ale dá se s tím souhlasit.
Hlavně ať vás ani nenapadne dávat peníze nějaké agentuře v čechách, která slibuje práci v Irsku. Za ty peníze tu můžete vegetovat měsíc v hostelu, když budete řezat náklady, moc nekouřit, a udělat si vlastní obrázek. Hlavně s českou agenturou bude výsledek uplně stejný jako jet do Irska na vlastní pěst.