Margarita se připravuje z tequily smíchané s pomerančovým likérem a limetovým nebo citronovým džusem. Standardní poměr je 7:4:3. Většinou se podává protřepaná s ledem, ale může se servírovat i neprotřepaná či úplně bez ledu. Na hranu skleničky se umisťuje tenká vrstva soli pro zvýraznění chuti. Společně s Tequila Sunrise se dnes Margarita řadí k nejoblíbenějším tequilovým koktejlům na světě.
S pomerančových likérů může být nejvhodnější použít Cointreau, který se vyznačuje hořkosladkou chutí. Někdy se také používá likér Curacao, díky kterému získává Margarita modré zbarvení. Důležitou ingrediencí je rovněž čerstvý limetový džus, který může být vyroben buď z perských, nebo mexických limet. Pokud se místo něj použije citronový džus, získá díky tomu koktejl jemnější chuť. Obecně platí, že čím sladší je džus, tím méně by se mělo přidávat pomerančového likéru.
Vedou se spory o tom, kdy se vlastně Margarita poprvé objevila. Nejčastěji se za jejího „vynálezce“ považuje mexický barman Don Carlos Orozco, který měl k jejímu receptu dospět během experimentování s mícháním nových nápojů. V roce 1941 prý dorazila do jeho baru dcera německého velvyslance jménem Margarita. Vzhledem k tomu, že byla první osobou, která jeho nový koktejl ochutnala, pojmenoval jej právě po ní. Margarita znamená ve španělštině „sedmikráska“.
Recept
Do šejkru nasypeme drcený led, přidáme tequilu, limetovou šťávu a Triple Sec. Dobře protřepeme. Scedíme do koktejlové sklenice ozdobené krustou soli.
Ingredience
- 5 cl – tequila
- 2,5 cl – Triple Sec (nejlépe Cointreau)
- 2,5 cl – limetová šťáva
- sůl – na vytvoření krusty (Naříznutým plátkem citronu přejeďte přes okraj sklenice, potom ji uchopte za dno a navlhčený okraj jemně zabořte do soli)